Kovařovicova vila

Pod Vyšehradem na Rašínově nábřeží je k vidění krásná Kovařovicova kubistická vila, postavená architektem Josefem Chocholem pro stavitele Bedřicha Kovařovice. Vila, oplocení i zahrada jsou provedeny v kubistickém duchu, který je tak známý v české architektuře, což je světový unikát.

Jsem obdivovatelkou kubismu, jsou to vyjímečné stavby. Není jich mnoho na našem území, protože se tomuto stavebnímu stylu věnovalo pouze pár architektů. Kubismus se vyznačuje ostrými, lomenými hranami a geometrickým členěním fasády, která rozehrává hru světel a stínů.

A kde se vlastně vzal kubismus? Okolo r. 1910, se zrodilo v Praze, unikátní hnutí, kdy se skupina mladých architektů a umělců, nechala inspirovat díly malířů Pabla Picassa a Georgese Braqua a začala je používat v architektuře a užitném umění

Josef Chochol je ikonou kubistické architektury a jeho prvotinou byla právě zakázka, postavit vlastní vilu pro stavebního radu Bedřicha Kovařovice. Navrhl ostře tvarované průčelí, obdivuhodné jsou i jehlancové tvary na fasádě. Ty detaily oken a jejich mříží, stejný styl má i oplocení domu. Chocholovy stavby dodnes zdobí naši metropoli. Je to vzácná stavba, která se opravdu povedla. Svou elegancí a stylem přitahuje pozornost už z dálky.

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Archivy